Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

1955 yılında Ordu/Korgan'da doğdu. Orta öğretimini Tokat İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda (1976) ve Çalışma Bakanlığı’nda (1977) memuriyetlerde bulundu. 1978 yılında girdiği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. Aynı fakültede Kelam-Felsefe Ana Bilim Dalı’nda “Kuran ve Sünnette Şefaat Kavramı” adlı çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Bu arada Özel Levent Kolejinde bir dönem öğretmenlik yaptı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı’nda “Bir Sosyal Siyaset Kurumu Olarak Ahîlik” adlı çalışmasıyla doktorasını tamamladı.

İsmet Uçma, yayın hayatına 1983 yılında Bir Yayıncılık’ta editör olarak başladı ve 1986 yılında İşaret Yayınları’nı, 2000 yılında da Şehir Yayınları’nı kurdu. İşaret Yayınları’nda yayımlamış olduğu “Bilimsel Araştırma Dizisi” dolayısıyla 1991 yılında Türkiye Yazarlar Birliği “Yılın Yayıncısı Ödülü”ne layık görüldü. Ayrıca Birleşik Dağıtım, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, NEŞKO, İTO/Basın Yayın Komisyonu, ÜSEV gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlendi.

Altı çocuk sahibi olan Uçma, halen İşaret Yayınları’nın editörlüğünü yürütürken, bir taraftan da kurucuları arasında yer aldığı AK Parti’de siyaset yapmaya devam etmektedir.Kapat